Jak naprawić związek?

Wzięliście ślub z nadzieją spędzenia reszty życia razem. Byliście młodzi, zakochani, niewiele myśleliście o przyszłości i problemach jakie pojawiają się w dalszym życiu. Byliście tu i teraz. Kochaliście się i to Wam w zupełności wystarczało.

Wspólne życie można porównać do wesela. Pierwszy dzień, fajna impreza wszyscy się świetnie bawią. Drugi dzień fajna impreza wszyscy się świetnie bawią. Trzeci dzień przychodzi kac, gorsze samopoczucie, nikt się już nie bawi, zostajecie sami. Bierzecie urlop, jedziecie w podróż poślubną, jesteście daleko od problemów, pracy, stresu. Świeci słońce popijacie drinki, aż w końcu wracacie do domu. Zaczyna się normalne życie. Jest Wam razem dobrze jeden dzień, drugi, miesiąc, rok. Przychodzi rutyna, kłótnie, problemy, ale dajecie radę. W końcu przychodzi czas, że macie już tego dość. Dość tego życia, tych kłótni i problemów. Macie dosyć siebie. Dlaczego tak się dzieje? Pisałem o tym w tym tekście.

Nie ma znaczenia jak długo znaliście się przed ślubem ani ile czasu upłynęło od sakramentalnego „Tak”. Zaczynacie tracić kontakt ze sobą, a z czasem bywa tak, że nie macie ochoty nawet ze sobą rozmawiać. Cisza pozwalająca usłyszeć tykanie zegara doprowadza do obłędu. Jeżeli nie wiecie jak naprawić związek, tych kilka wskazówek zamieszczonych poniżej może Wam pomóc.

Nawiążcie dialog

Rozmowa obok seksu jest podstawą związku. Nie oszukujcie się, że jest inaczej. Legendy głoszą, że „jak przyjdzie dziecko to się do siebie zbliżycie”. Gówno prawda. Przyjście na świat dziecka potrafi zachwiać fundamenty nawet najlepiej dobranego małżeństwa, ale o tym przeczytasz tutaj. Nie zrozumiecie się dopóki się nie porozumiecie. Musicie nawiązać dialog. Przecież kiedyś jedno z Was kończyło to co drugie chciało powiedzieć. Kiedyś jedno robiło to co drugie chciało zrobić. Kiedyś – to wcale nie było tak dawno. Kupcie dziś butelkę czerwonego wina, albo nawet dwie, bo będzie to długa i szczera rozmowa. Usiądźcie spokojnie wieczorem i szczerze porozmawiajcie.

Kochajcie się

Seks jest jak Rafaello – wyraża więcej niż tysiąc słów. W tak intymnych chwilach oprócz nagości fizycznej jesteśmy nadzy mentalnie. Nie mamy nic do ukrycia nie kłamiemy. Dlatego seks jest tak ważny, mówi o nas wszystko. Z powodu braku seksu w małżeństwie, rośnie poziom frustracji i negatywnych emocji. Bawcie się seksem, urozmaicajcie go, nie wstydźcie się swoich ciał, nie pytajcie tylko róbcie to na co macie ochotę. Każde miejsce jest dobre.

Chodźcie na randki

Wspólny wypad i odcięcie się choć na chwilę od problemów życia codziennego, pozytywnie wpłynie na Wasz związek. Kiedyś często gdzieś razem wychodziliście. Kino, kolacja, weekend gdzieś daleko. Te z pozoru oklepane czynności zostają pomijane po ślubie. Odwiedźcie miejsca, w których dawno Was nie było, a z którymi wiążą się Wasze piękne wspomnienia.  Miejsce pierwszego spotkania, pierwszej randki, zaręczyn. Przypomnijcie sobie jaka miłość jest wspaniała.

Odpoczywajcie od siebie

Pielęgnowanie miłości to ciężka praca, więc chwila odpoczynku jest jak najbardziej uzasadniona. Wyskoczyć gdzieś na imprezę ze znajomymi bez drugiej połówki to nic strasznego. Ma się chwilę dla siebie, można porozmawiać o czymś innym niż o tym co będzie jutro na obiad. Nie ograniczajcie towarzystwa do siebie nawzajem. Kontakt z innymi ludźmi pozwala zwrócić uwagę na to jakie oni mają problemy, wymienić się doświadczeniami, poradami. Nie ma związków idealnych, sami zobaczycie, że innym też nie jest łatwo, a może nawet trudniej.

Poznajcie się na nowo

Popatrzcie ile się zmieniło w Waszym życiu odkąd skończyliście 16 lat. Zauważcie jak zmieniało się chociażby Wasze myślenie w ciągu tego okresu. Wyobraźcie sobie, siebie za 16 lat. Myślicie, że nic się nie zmieni? Całe nasze życie polega na zmianach, ewoluowaniu, dążeniu do czegoś nowego. Małżeństwo polega na poznawaniu się przez całe życie, polega na dążeniu za zmianami. Przysięgając, godziliśmy się w ciemno na to co będzie.

To wszystko jest takie proste, a tak ciężko nam to przychodzi. Dumę i honor tak często przedkładamy ponad miłość i wzajemny szacunek. Pracą uciekamy od domowych obowiązków, a własne szczęście przedkładamy ponad Wspólne szczęście. W małżeństwie należy określać wspólne cele i razem do nich dążyć. Powinno się dzielić obowiązkami, poświęcać sobie uwagę i okazywać miłość. Wzięliście ślub z myślą o spędzeniu całego swojego życia z jedną osobą więc teraz dbajcie o tę osobę i pamiętajcie że miłość nie objawia się na  chwilę, bo chwila to tylko wspomnienie, a miłość jest wiecznością.